2025.gada 11.aprīlī Rīgas Valsts tehnikumā komercdarbības nodaļas vidējā izglītības profesionālas programmas “Uzskaites grāmatvedis” G3 grupas audzēkņiem profesionālā mācību moduļa “Ieņēmumu un izdevumu uzskaite” ietvaros norisinājās izglītojoša un praktiski nozīmīga lekcija par uzņēmuma ieņēmumiem un izdevumiem, kā arī to ietekmi uz budžeta veidošanu. Lekciju vadīja Linda Litvina “Jūrmalas golfa kluba “ finanšu direktore. Iepriekš ilgus gadus Rīgas Valsts tehnikumā Linda Litvina bija grāmatvede un profesionālo priekšmetu pasniedzēja. Lekcijas mērķis bija sniegt padziļinātu ieskatu šajos būtiskajos finanšu aspektos gan no grāmatveža, gan finansista skatupunkta.
Ieņēmumi un izdevumi – pamats stabilai uzņēmējdarbībai
Lekcijas sākumā tika skaidrots, ka uzņēmuma ieņēmumi ir visi ienākošie naudas līdzekļi, kas gūti no preču pārdošanas, pakalpojumu sniegšanas vai citiem saimnieciskās darbības veidiem. Savukārt izdevumi ir saistīti ar uzņēmuma darbības nodrošināšanu – algām, materiāliem, nomām, komunālajiem maksājumiem, mārketingu u.c.
Lektore uzsvēra, ka precīza ieņēmumu un izdevumu uzskaite ir būtiska, lai uzņēmums varētu veidot reālu un sabalansētu budžetu, pieņemt stratēģiskus lēmumus un nodrošināt ilgtermiņa finansiālo stabilitāti.
Grāmatveža skatījums – precizitāte un kontrole
Grāmatveža loma budžeta veidošanā balstās uz precīzu datu apkopojumu un analīzi. Grāmatvedis ir atbildīgs par to, lai visi ieņēmumi un izdevumi būtu korekti reģistrēti un atspoguļoti atbilstošajos finanšu pārskatos. Lekcijā tika uzsvērts, cik svarīga ir sistemātiska finanšu dokumentācijas kārtošana un atbilstība normatīvajiem aktiem.
Turklāt grāmatvedis bieži ir tas, kurš sniedz pamata informāciju uzņēmuma vadībai lēmumu pieņemšanai – piemēram, par izdevumu optimizēšanas iespējām vai naudas plūsmas tendencēm.
Finansista skatījums – plānošana un attīstība
Savukārt no finansista skatpunkta lekcijā tika akcentēta analītiskā pieeja budžeta veidošanā. Finansists ne tikai analizē esošos datus, bet arī izstrādā prognozes, izvērtē riskus un izstrādā budžeta plānus, kas vērsti uz uzņēmuma izaugsmi un rentabilitāti. Viņš pieņem stratēģiskus lēmumus par investīcijām, izmaksu samazināšanu vai paplašināšanos, balstoties uz grāmatvedības sniegto informāciju.
Finansists un grāmatvedis sadarbojas ciešā saiknē – viens nodrošina datus, otrs tos interpretē un izmanto nākotnes plānošanā.
Lekcija bija vērtīgs uzsvars tam, ka finanšu pārvaldība nav tikai skaitļi – tā ir uzņēmuma veselības atspulgs. Precīzi uzskaitīti ieņēmumi un izdevumi, kā arī pārdomāts budžets ir pamats ilgtspējīgai attīstībai.
Tāpat lekcija izgaismoja, cik būtiska ir sadarbība starp dažādiem finanšu speciālistiem uzņēmumā – tikai kopīgi darbojoties, iespējams nodrošināt skaidru finanšu pārskatu, kas kalpo kā pamats efektīvai uzņēmējdarbībai.
Paldies par vieslekcijas organizēšanu Komercdarbības nodaļas profesionālo mācību priekšmetu skolotājai Nataļjai Paramonovai