2022. gada 13. septembrī Kokapstrādes nodaļas KT4 un KD4 grupu audzēkņi kopā ar profesionālo priekšmetu skolotāju Induli Aukmani apmeklēja Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstādi “Airis, Mozus un radio. Koks Latvijas vēsturē” iniciatīvas Latvijas skolas soma ietvaros.
…Vispirms pie ieejas gids pastāstīja un parādīja par Latvijas teritorijā atrastajiem senajiem koka izstrādājumiem. Daudzi atradumi ir vairāk nekā 9 tūkstošus gadu veci! Proti, koka laiva, kas brīnumainā kārtā saglabājusies līdz mūsdienām. Bija arī dažādi totēmi no koka, senais divritenis, arī no koka. Starp citu, totems nebija īsts, uztaisīts ar 3D printeri, bet pēc tam pieskaroties un pat pasmaržojot, tomēr šķita, ka tas ir no koka, izskatījās pārāk dabiski. Bet pēc atkārtotas pajautāšanas tomēr atklājām, ka šī ir patiesa imitācija un tā ir izgatavota no plastmasas. Mums arī stāstīja, ka pirms 1. pasaules kara Latvijā meži aizņēmuši 90% teritorijas, to nezinājām, pēcākā laika periodā procenti strauji kritās, bet pēc tam atkal sāka strauji augt. Tad mums stāstīja par vecajām dažādu eņģeļu un Jēzus figūrām/statujām, arī no koka. Likās, ka esam mazā baznīcā. Pašas figūras ir ļoti detalizētas un labi saglabājušās. Gids stāstīja, cik Latvijai ir svarīgi pārdot kokmateriālus citām valstīm, jo kokmateriālu pārdošana ir galvenais mūsu valsts ienākums. Tā bija agrākajos gados, tā tas ir šodien. Mums rādīja dažādas mēbeles, lielākoties, piemēram, bija dažādos laikmetos radīti krēsli. Veci instrumenti un citas lietas. Tas viss bija no koka. Par VEF radiotehnikas ražošanu četrdesmitajos gados mums jau stāstīja sekojošo: bija daudz dažādu tā laika radioaparātu, kuru korpuss bija no koka, proti, saplākšņa. Un muzeja apmeklējuma noslēgumā uzzinājām, ka Zemes orbītā, tas ir, kosmosā tiek sūtīti kosmosa kuģi un satelīti, kas izgatavoti ar mūsu koka palīdzību, proti, atkal no saplākšņa.
Bija ļoti interesanti un izzinoši, daudz jauna uzzinājām par savu valsti. Paldies Audzināšanas nodaļas izglītības metodiķei Ievai Dorilai par organizēto pasākumu un skolotājam Indulim Aukmanim par iesaisti tajā. Atbildot uz jautājumu: “Vai ir jāorganizē vēl līdzīgi pasakumi?”, audzēkņi atbildēja, ka jā, jo apmeklējot šāda veda izstādes, paplašinās redzesloks un tiek veicināta pašattīstība.